Header

 

Минулого місяця ми почали досліджувати вірш, який оберігає наші методи ґунфу, і збираємося розглянути його далі. Сьогодні Стів глибше зануриться в другу частину першого рядка і запропонує нам, як можна використовувати той час, коли наша вода закипає.

У тому місяці ми зосередилися на важливості тепла в заварюванні чаю. Існує дуже багато точок зору на це, як і предостатньо експериментів, котрі допомагають усвідомити ту різницю в приготуванні, до якої призводить невеличка кількість тепла. Ми провели один з них, використавши дві чашки, першу з яких попередньо прогрівали, зосередившись на впливі цього на чайний настій. Сподіваємося, ви помітили, що прогріта чашка дуже відрізняється. Також є багато інших дослідів, які ми вже розглянули за ці роки, і котрі мають справу з теплом у чаї ґунфу. Якщо ви тільки познайомилися із Всесвітньою Чайною Хатинкою, то можете переглянути декілька останніх випусків на нашому сайті і спробувати провести деякі з інших нами запропонованих експериментів, як, наприклад, поливання чайника, підігрівання його і под. Всі вони допоможуть вам проявити глибше розуміння тої ролі, яку вогонь відіграє в чаї ґунфу.

В нашій Традиції практика і шлях Ґунфу Ча зберігаються у вірші:

 

Оберігаючи тепло, почни вбирати спокій.
І плавко, м’яко, в поступових рухах,
Із серцем, що нічим не скуте,
Завершиться все в єдності дихання.

 

Протягом наступних місяців, гадаємо, ми могли би трохи обговорити цей вірш, рядок за рядком, починаючи з першого. Тут багато в чому треба розібратися. Та хоч ми роками вже вправляємося і працюємо над цим віршем, нам все ще не вдається дістатися його дна. Це скарбниця глибоких довговічних принципів: від того, як наливати чай ґунфу, і до того, як нам жити. В цьому місяці ми хотіли би заглибитися в другу частину першого рядка: “...почни вбирати спокій”.

З давніх давен кип’ятіння води для Чаю завжди слугувало часом для медитації. Вони кажуть, що звуки води, що закипає, нагадують “шум вітру в соснах”, і багато старих віршів мають схожі рядки: “Вітер, що співав у соснах, кликав мене повернутися з моєї медитації”. Це означає, що вода почала закипати і тим самим змушує наш розум вертатися від самоспостереження до початку приготування чаю. Ми завжди навчаємо учнів, що їм не слід ніколи піднімати чайник з водою, допоки їхнє серце не заспокоїться. Тож поки закипає вода, приділіть якийсь час на те, щоби почати поглинати спокій. Воно того варте! Якщо ваше серце занепокоєне чимось, ви ніколи не приготуєте чай належним чином. І навіть якщо ви збираєтесь про щось поспілкуватися за чаєм, то трохи тиші на початку зробить час, проведений із вашими друзями і близькими, набагато кориснішим.

Коли ми занурюємось у спокій цього моменту, насолоджуємось чаєм і нічого більше не робимо, то через це відпускаються всі наші проблеми і клопоти. Для подальшого заварювання ніщо не слугуватиме краще за це. Коли ми починаємо зі спокійного розуму, то цим дбаємо про те, щоби наші рухи були витонченими, і оберігаємо цим свій чайний посуд, а також гарантуємо, що чай буде приготований у найкращий спосіб, у який ми тільки можемо. Звісна річ, якісь помилки все одно траплятимуться на шляху.

 

Усвідомлювати чайник з водою

Ось вам кілька невеличких порад про те, як запобігти перекипанню води в чайнику.

Ми всі були в схожих ситуаціях, коли наш чайник раптом починав сильно кипіти і бризкатися, заливаючи пальник прямо посеред чайної сесії. Звичайно, Дзен “без правил і обмежень” завжди з усім чудово впорається, чи не так? Але якщо на меті ми маємо врівноважити подавання чаю ґунфу, то це якось далеко від ідеалу.

Іноді наші очі чіпляються за щось, і тоді увага неодмінно відвертається від моменту, незалежно від того, що переживають наші гості. Навіть якщо це всього лише на декілька секунд і воно зовсім не шкодить чаюванню, це не є досконалим. Якщо балерина перечепиться на сцені під час вистави, то це не зіпсує вечір, і життя продовжуватиметься далі досить весело… Але ж то не майстерність! Втрачаєте вправність — і в першу чергу перериваються витонченість і плавність. А людський розум вельми налаштований помічати все те хибне, що відбувається, і така часточка аж ніяк не забудеться.

Отже, як ми можемо уникнути цього?

Коротка відповідь одна на все: усвідомлення - спокій, зосереджене усвідомлення. А розгорнута відповідь наступна: потоваришуйте зі своїм чайним посудом настільки близько, що немов би ви підлаштовані під нього… І не хвилюйтесь про кінчики своїх пальців! Ву Де часто радить новачкам час від часу торкатися гарячого посуду або занурювати руки в чайний човен і відчувати гарячу воду. Звісно ж, все це має бути в розумних межах — не обпечіться! Сенс у тому, щоби звикнути в деякій мірі до тепла, і тоді би вам не довелося кидати кришку або чайник, якщо вони “дуже гарячі”.

Перед тим, як продовжити, дехто з вас може поцікавитися: якщо існує досить очевидний і простий спосіб побачити, чи не кипить вода, то чому нам треба так багато писати про це? Ви можете подумати: “Хочеш знати, чи не закипає вода? Ну, то візьми й перевір! Просто підніми кришку і поглянь!” Та я б сказав, що до цього краще вдаватися в крайньому випадку. Не жахливо, але й не ідеально. Знов таки, це відвертає людську увагу, хоч і незначним чином. І це також відволікає вас від вашого служіння і від ваших гостей. А ще кришечка може бряцнути, коли ви знімаєте її і потім кладете назад. Сама ця дія часто не дуже красиво виглядає з боку (хоча її теж можна робити витончено): зняти кришечку, заглянути всередину чайника, мружачи очі і рухаючи головою взад і вперед, щоби краще роздивитися крізь пару, потім покласти кришечку назад...

  

"З давніх давен кип’ятіння води для Чаю
завжди слугувало часом для медитації."

AndBeginToAbsorbPeace 1

 

Проблема цього методу полягає в тому, що ви не зможете покладатися впевнено на нього в подальшому, і насправді він не підкаже вам, коли саме вода буде готова, якщо ви не досить добре знайомі з процесом кипіння. Продовжуючи перевіряти, можливо, вам буде потрібно піднімати кришечку двічі або тричі — це гримотливо, відвертаюче, неврівноважено і непоетично.

Моя краща метода — це дотик. Використовуйте для цього свої кінчики пальців, поклавши їх на обране місце чайника (моє улюблене — на верхній частині корпусу, прямо перед кришечкою). Через деякий час ви досить точно визначите інтенсивність тепла (за тим, як довго зможете протримати ваші пальці на ньому, перш ніж прибрати їх). Для того треба добре познайомитися зі своїм чайником, адже кожен з них матиме незначні відмінності структури і своє “відчуття тепла”. Так буде тонко, спокійно і ненав’язливо. Ніхто не звертатиме на це уваги, і зустріч м’яко буде продовжуватися. Також це загострює вашу чутливість. В залежності від чайника ви ще можете взятися за ручку і відчути вібрації — різні рівні тепла мають свої вібрації і свої відчуття. Якщо вам вдасться познайомитися із чайником, то цей метод теж стане достовірним.

До цього можна долучити також два інших відчуття: візуально оцінювати температуру кипіння за наявністю і швидкістю пари, що виходить з носика, або покластися на ваші чудові вуха і слідкувати за звуками, які видаватиме чайник. Це теж вправні, не деструктивні способи. Ви помітите, наприклад, що коли пара виходить рівним струмом з носика, але слабко через отвір у кришці, тоді вода в основному кипить дрібними бульбашками, які починають підніматися на поверхню. Як тільки з отвору в кришечці почне сильно парувати, вона вже кипітиме надто агресивно. Відносно звуку ви також помітите, що багато чайників (не всі) будуть усталено посилювати свій спів разом із тим, як закипатиме вода, а потім раптово трохи затихають (знижують голос). Це вам сигнал пильнувати уважніше: він вже достатньо гарячий для використання і невдовзі почне кипіти.

В якості експерименту цього місяця спробуйте провести декілька чаювань, на яких повправляйтеся більше “поглинати спокій”, коли ваша вода нагріватиметься. Намагайтеся через свої відчуття ближче познайомитися з чайником і не переривати зустріч постійним підніманням його кришечки. Порівняйте ці сесії з попередніми, на яких ви не медитували в той час, як закипала вода. Чим вони відрізняються? Яким чином це вплинуло на сам чай? Чи смакував він по-іншому? Чи відрізнялося відчуття його?

Налаштовуючи себе на Спокій, яким є цей простір, ви, безумовно, будете надавати більш досконале заварювання. Але як і з усіма порадами з Ґунфу Ча, це має бути випробувано на собі...

 

AndBeginToAbsorbPeace 2

 

Статтю було надруковано в листопаді 2014-го року 
в часописі Всесвітньої Чайної Хатинки.
Перекладено спеціяльно для TeaHut.com.ua

teakettle

Messenger